FILIÁLNÍ KOSTEL SV. KLIMENTA NA STUPAVĚ
Snaha o stavbu kostela a fary sahá až do 18. století. Povolení ke stavbě bylo uděleno císařem roku 1841 na útratu Matice náboženské. Stavební místo darovala Ludmila Berchtoldová - les pro faru a hřbitov, bažinu pro kostel. Vedením stavby kostela a fary byl pověřen stavitel František Růžička z Napajedel. Dozor zajišťoval Ing. Antonín Přerovský z Brna. Tesařské práce vedl mistr Šaňák z Uherského Hradiště. Nejprve byla postavena fara. V ní bydle Ing. Přerovský. Základní kámen kostela pod věží proti hřbitovu byl posvěcen Chrysostomem Nesrstou, děkanem z Boršic dne 30.8.1857. Aby se stěny budoucího kostela nerozestupovaly, do bažiny byl narovnány velké kameny, "balvany". Kostel byl dostaven roku 1859.
Stavba kostela a fary stála zhruba 30.000 zlatých. Farnost byla zřízena 19.8.1863. Stupava byla vyfařena z Osvětiman, Koryčanská Huť z Koryčan a Staré Hutě z Buchlovic. Farnost tehdy čítala 1200 římských katolíků. Vysvěcení kostela a fary provedl 4.10.1863 Chrysostom Nesrsta. Roku 1863 navštívil kostel tehdejší olomoucký arcibiskup a pak zajistil pro kostel dárce, kteří zaplatili vnitřní výbavu kostela.Prvním farářem se stal 22.6.1864 páter Vavřinec Sigmund. Hřbitov byl budován v letech 1861 - 1863 a 4.10.1863 byl vysvěcen.
Po rozsáhlé opravě kostela sloužil v sobotu dne 24.11.1990 mši sv. arcibiskup olomoucký Mons. ThDr. František Vaňák.
Dnešního návštěvníka možná překvapí velikost kostela na tak malou osadu nepřiměřeného. Ale v době stavby kostela měla osada mnohem více obyvatel než dnes a navíc rozvoj sklářských hutí sliboval ještě nárůst obyvatelstva. Poté, co byla tzv. Koryčanská skelná huť a posléze i Stará huť zrušeny a přeneseny do Kyjova, došlo k poklesu stálého obyvatelstva, který pokračuje prakticky do dnešních dnů.
Výbava kostela
_______________________________________________________________________
Hlavní oltář je bez obrazu, boční oltář Panny Marie bez obrazu, boční oltář sv. Jana Nepomuckého s obrazem, kazatelna, sousoší Křtu Páně, sochy sv.Joachima, Václava, Vavřince pochází od Josefa Hromádky (*1820 + 1900), sochaře a pozlacovače z Litenčic. Obraz sv. Klementa, papeže, na hlavním oltáři dodala firma Koller et. Comp. z Vídně. Obraz Panny Marie Růžencové je od akademického malíře Jana Hlávky z Prahy. Zpovědnici zhotovil stolař Nedvěd ze Střílek v roce 1863. Varhany postavil varhaník Ferdinand Mikscha z Brna - dovezeny byly 14.9.1861. Z roku 1929 jsou sochy Panny Marie Bolestné (Filoména Kubíčková), Panny Marie a Božské Srdce Páně.
Zvon "umíráček" byl původně ve zvonici v obci. Do kostelní věže byl přinesen po zcizení zvonů nacisty v roce 1942. Větší zvon "Cyril Metoděj" ulila firma Dytrych Brodek u Přerova v roce 1989. Zvon váží 150 kg zní tónem E2.
Dne 1.1.2006 byla farnost stupavská zrušena a kostel se stal filiálním kostelem farnosti koryčanské.
Od července 2006 není již na Stupavě sloužena pravidelná nedělní bohoslužba. Mše sv. jsou zde slouženy pouze v letním období vždy v sobotu (mše sv. s nedělní platností).
Pouť v kostele sv. Klimenta se koná kolem svátku sv. Klementa (23.listopadu)